Tuğbam » Atatürk » Devletçilik ilkesi

Devletçilik ilkesi


Bu yazı

tarihinde

tarafından yazılmıştır.

Son güncelleme tarihi:

Devletçilik ilkesi nedir kısaca – Atatürkün temel ilkeleri arasında olan devletçilik ilkesinin özellikleri tanımı hakkında bilgi vermeye çalışacağız bu yazımızda arkadaşlar.

Devletçilik ilkesi Nedir Özellikleri
Devletçilik, Mustafa Kemal Atatürk’ün 6 temel ilkesinden biridir. Ülkenin genel ekonomik faaliyetlerinin düzenlenmesi ve özel sektörün girmek istemediği veya yetersiz kaldığı ya da ulusal çıkarların gerekli kıldığı alanlara girmesini öngören ilkedir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ulusal ekonomiyi, sağlam temeller üzerine oturtma amacına yönelik olarak ve İktisaden zayıf bir ulus, fakirlik ve sefaletten kurtulamaz. Toplumsal ve siyasi felaketten yakasını kurtaramaz.” felsefesine dayalı olarak Atatürk İlkeleri arasında yerini almış olan ilkedir.

Atatürk bu ilkenin amacını “Bizim güttüğümüz “devletçilik” bireysel çalışma ve etkinliği esas tutmakla beraber, mümkün olduğu kadar az zaman içinde ulusu refaha, ülkeyi bayındırlığa eriştirmek için, ulusun genel ve yüksek yararlarının gerektirdiği işlerde özellikle ekonomik alanlarda, devleti fiilen ilgilendirmektir.” diyerek açıklamaktadır.

Aşağıdaki Bilgiyi Ancak Öğretmeniniz isterse ödevinizde kullanabilirsiniz yoksa yukarıdaki yeterlidir..
Devletçilik ilkesinin İçeriği ve Gelişimi;
Atatürk, Devletçilik ilkesini, Halkçılık ilkesi ile bağlantılı olarak değerlendirmektedir. Yoksul, yüzyıllardır ihmal edilmiş olan halkın kalkınması ve çağdaş yaşam düzeyine ulaşması için 1923-1930 yılları arasında, kalkınma için gerekli yatırımları yapması özel girişimcilerden beklendi. Ama bu işlevi yerine getirmeye özel kişilerin yeterli parası, yeterli deneyimleri ve yeterli teknolojik birikimi olmaması yanında Dünyayı sarsan 1929 Dünya Ekonomik Bunalımı, liberal ekonomi politikalarının başarısızlığını vurguluyordu. Ülkeyi kalkındırmak, halkı çağdaş uygarlık düzeyine ulaştırmak için “Devletçilik” ilkesini benimsedi. Böylece hem üretim arttırılacak, sanayi gerçekleştirilecek, hem de hakça bir paylaşım yapılacak ve ekonomik gücü kullanan bir sınıfın halkı ezmesine olanak verilmemiş olacaktı.

Türk Devrimi, tekelci eğilimi olmayan ulusal nitelikli özel girişimciliğin, gelişip güçlenmesine özel önem verir ama, bağımsızlıktan ödün vermeyen bir devletçiliğe dayanır. Siyasette olduğu gibi ekonomide de, yönlendirici ve belirleyici olan Kemalist devletçilik, ne Rusya’daki kollektivist devletçiliğe, ne de, Batı’daki mali sermaye egemenliği altındaki oligarşik devlet faaliyetlerine benzer.

Alt Konular;

 • Atatürk ilkeleri
 • Cumhuriyetçilik ilkesi
 • Milliyetçilik ilkesi
 • Devletçilik ilkesi
 • Halkçılık ilkesi
 • Laiklik ilkesi
 • Devrimcilik ilkesi
 • Reklamlar

  Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş


  Bu yazı

  tarihinde

  tarafından yazılmıştır.

  Son güncelleme tarihi:

  Yorumlar

  “Devletçilik ilkesi” için 8 yanıt

  1. Emre

   ödevime yardımcı oldu

  2. seymen

   çok güzel

  3. Gizem

   eyer bu sitede oln şeyler ödevlerimde varsa hemen buraya glirim çnkü ilk defa baktım muthiş bir siteymiş 🙂 😀 😉

  4. melek

   muhteşem olmuş ellerine sağlık 🙂 😀 🙂

  5. Gizem

   ya gerçekten çok teşekkürederim aradığım bütünn konuları burdan araştırdım kısaca müthiş olmuş ellerinize sağlık 🙂 <3 ^_^

  6. ÖDEVİM VAR

   ödevim vardı saol LN

  7. furkan

   sağol kardeşim çok ihtiyacım vardı 😀 🙂

  8. kazım

   wikipedia’dan ctrl-c ctrl-v. anlatmaya çalışacağız demiş bide.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir