İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Halkçılık ilkesi

Reklamlar

Halkçılık ilkesi nedir kısaca – Atatürkün temel ilkeleri arasında olan halkçılık ilkesinin özellikleri tanımı hakkında bilgi vermeye çalışacağız bu yazımızda arkadaşlar.

Reklamlar

Halkçılık Nedir? ve Özellikleri Nelerdir ?
Halkçılık ilkesi, ulusal egemenliği ön planda tutar ve demokrasiyi benimser. Devlet, vatandaşın refah ve mutluluğunu amaçlar. Vatandaşlar arasında iş bölümü ve dayanışmayı öngörür. Ulusun devlet hizmetlerinden eşit bir şekilde yararlanmasını sağlar. Atatürk’ün halkçılık ilkesinden anlaşılan; toplumda hiçbir kimseye, zümreye ya da herhangi bir sınıfa ayrıcalık tanınmamasıdır. Bütün herkes kanun önünde eşittir. Halkçılık ilkesine göre; hiçbir kimse başkalarına karşı din, dil, ırk, mezhep veya ekonomik açıdan üstünlük sağlayamaz

Reklamlar

Atatürk’ün Halkçılık İlkesinde devletin görevleri

Halkçılık, “Siyasal alanda, yönetimde, topyekün kalkınmada, ülke gelirlerinin dağılımında, devlet ve ulus imkanlarının kullanılmasında halk yararı gözetilmesidir” Devlette bu amaçlar doğrultusunda halkın yararına olan işleri desteklemek ve ortaya çıkacak engelleri kaldırmak, önlemler almak, yasalar çıkarmak, çeşitli düzenlemelere gitmekle her zaman halkının yanında olduğunu gösterir.

Halkımızda devletinin kendisine sağladığı bu olanaklardan en iyi şekilde yararlanarak çok çalışmalı ve ülke kaynaklarından en iyi şekilde faydalanarak ülkemizin gelir düzeyinin artmasına yardımcı olmalıdır.

HALKÇILIK İLKESİ HAKKINDA DAHA DETAYLI ÖRNEKLERLE BİLGİLER

Bir milleti oluşturan, çeşitli mesleklerin ve toplumsal grupların içinde bulunan insanlara halk denir. Bu akımdan halkçılık ilkesi hem cumhuriyetçilik hem de milliyetçilik ilkelerinin zorunlu bir sonucudur.

Atatürk’e göre millet ile halk aslında tek anlama gelmektedir. Halkçılık ise millet içindeki çeşitli insan gruplarının çıkarına ve yararına bir siyaset izlenmesi, halkın kendi kendini yönetmeye alıştırılmasıdır.

Halkçılık, cumhuriyetçiliğin doğal bir sonucudur denildi ki, bu çok doğrudur. Cumhuriyet, halkın kendi yöneticilerini kendi içinden seçmesi anlamına gelmektedir. Böylece cumhuriyet rejimi, bir halk rejimi olmaktadır.

Aynı biçimde, halkçılık, milliyetçiliğin de bir sonucudur. Millet halktan oluştuğuna göre, milliyetçilik, Türk halkının mutluluğu için çalışmak, ortak geçmişe ve geleceğe halkla birlikte bağlanmak demektir.

Atatürk, daha TBMM açılır açılmaz, yeni kurulan devletin bir halk devleti olduğunu belirten pek çok konuşmalar yapmıştır. Artık halk, bir kişi tarafından yönetilmemekte, kendi kendini yönetmektedir.

Halkçılık ilkesinin uygulanması ayrıca, toplumda hiç kimsenin diğerinden üstün olmamasının, kanun önünde kesin eşitliğin kabulü anlamına da gelmektedir. Gerçek halkçılıkta hiçbir toplumsal gruba, zümreye ayrıcalık tanınmaz. Halk her bakımdan birbirine eşit kimselerden oluşur.

Bugün bazı rejimler halkı yalnız belli bir grup insandan ibaret saymaktadırlar. Bu rejimlerin adı olan halk cumhuriyeti yanıltıcıdır. Çünkü sadece belli bir grup halkın devleti anlamına gelmektedir. Gerçek budur. Ama Atatürkçü halk devletinin uzaktan yakından böyle bir anlam taşımadığı ve belirtmediği hemen söylenmelidir.

Atatürkçü halk devleti, Türk halkının tümünü, yani Türk milletini kapsamına alır. Böyle bir halkçılık anlayışı, gerçek demokrasinin kurulması için gerekli olan ortamı en iyi biçimde hazırlar.


Alt Konular;

 • Atatürk ilkeleri
 • Cumhuriyetçilik ilkesi
 • Milliyetçilik ilkesi
 • Devletçilik ilkesi
 • Halkçılık ilkesi
 • Laiklik ilkesi
 • Devrimcilik ilkesi
 • Reklamlar

  Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş

  12 Yorum

  1. kötüüü 16 Mayıs 2013

   bence hiç güzel değil bir şey yazmış başka yere geçmiş uzun yazmış bazı sitede kısa ve öz hiç beyenmedim 10 üzerinden 2 vermemm

  2. tanımsız kişi 28 Nisan 2013

   kötüüüüüüüüüüüüüüüüü

  3. fatih 13 Mart 2013

   yorum yapıcağınıza yazın lan

  4. Eslem 07 Şubat 2013

   Haybii kuzenim yazmış güzel site

  5. mazlum 11 Ocak 2013

   hiç beğenmedim daha derinlemesine bilgi isterdim hani

  6. onur 26 Aralık 2011

   hiç güzel değil

  7. Tugba Yazar | 21 Kasım 2011

   Fotoğraflarda eklenmiştir isteğiniz üzerine

  8. misafir haluk 21 Kasım 2011

   !fotoğraf yokmu ya 🙁 :s bu halkçılık ilkesi için

  9. ibrahim 10 Mayıs 2011

   hımmmm çooqqQ güzel ve öz olmuş!!!

  10. amcıkagızlıyaz 16 Mart 2011

   o r o spu ste f u c k….

  11. esin yılmaz 11 Nisan 2010

   bencede çooooooookkkkkkkkk uzun

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mission News Theme by Compete Themes.