Tuğbam » Kadınca » Çirkin olmanın avantajları

Çirkin olmanın avantajları


Bu yazı

tarihinde

tarafından yazılmıştır.

Son güncelleme tarihi:

Çirkin olmanın avantajları – Kadınlar için çirkin olmak avantaja dönüştürülebilirmiş. Ama yinede biz biliyoruz ki her kadın güzeldir. Ama çirkin olmanın bazı avantajları varki okuyunca şaşıracaksınız.

Büyük bir burun, kepçe kulaklar, geniş bir kalça… Dert ettiğiniz bir fiziksel özelliğinizin aslında sağlığınız için ‘fayda’ anlamına geldiğini öğrenmek ne kadar teselli edici olur?

Araştırmalara göre büyük kalça kötü kolesterolü ortadan kaldırıp, damar sertleşmelerine karşı koruyucu olan iyi kolestrolü yükseltiyor.

Oxford Üniversitesi’nin çalışmalarına göre büyük kalça diyabet riskini de ortadan kaldırıyor. Kalçadaki yağlar ayrıca tampon görevi de yapıp yağ asitlerini temizliyor.

Dr. Konstantinos Manolopoulos “Yağın nerede toplandığı önemli. Kalçadaki ve bacaklardaki yağlar iyi ama karın çevresindekiler kötüdür” diyor.

Küçük-büyük memeler: Büyük memeler sırttaki kıvrımları değiştirerek ağrıya neden olabiliyor.

Öte yandan küçük memeler daha duyarlı. Viyana Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmaya göre büyük memeler, küçük memelerden yüzde 24 daha az duyarlı. Meme ucundan duyarlılığı ileten sinirler küçük memelerde daha gergin oluyor.

Büyük kulaklar: Büyük kulaklar yaşlanmayla beraber oluşan duyma kaybını önleyebilir. Dr Ralph Home, “Kulağımızın dış kısmı, sesleri belli bir yere toplama konusunda önemli rol oynuyor.

İnsanların daha iyi duymak için ellerini kulağının arkasına koyduğunu görürsünüz. Kulak daha büyük olduğunda kulak kanalınıza daha fazla ses akışı olduğu doğru” diye açıklıyor.

Kalın parmaklar: Güzel görünmeseler de bir Hobbit’in parmaklarına sahipseniz kendinizi şanslı saymalısınız. Bilim insanlarına göre kısa parmaklar insanların daha iyi koşmalarına yardım ediyor.

Uzun parmaklarsa işlev görmek için daha fazla enerji gerektiriyor. Wale Üniversitesi’nden Dr Ian Bezodisan, “Biyomekanik açısından, bir kemik ya da parça daha uzunsa hareket etmek için daha fazla güce ihtiyaç duyar” diyor. Uzun parmaklılar daha esnek kirişlere sahip olmalarından dolayı daha çok yaralanmaya da maruz kalıyor.

Bodur bacaklar: Chicago Üniversitesi ile New York’taki Uluslararası Uzun Ömür Çalışmaları Merkezi’nin araştırmaları kısa bacakların daha kalın kemikli olduğunu… Ve bodur bacaklı olmanın sağlıklı yaşlılık için önemli olduğunu gösteriyor.

Aberdeen Üniversitesi’nden ostropoz uzmanı Prof. David Reid, “İnsanlardaki osteoporoz veya ileri yaşlardaki kemik kırılmaları kemik sayısıyla ilgilidir.

Bazı kırılma çeşitleri için, daha büyük kemiklere sahip olmak avantaj” diyor.

Büyük burun: Büyük burunlar vücudun enfeksiyon kapmasına neden olan toz parçacıklarını ve bakterileri solumamızı engelliyor.

Araştırmacılar büyük burunların pislikleri içine yüzde 7 daha az çektiğini gösteriyor. Büyük burunlar aynı zamanda saman nezlesinin etkilerini de azaltıyor.

Kusurlu ama çok güzel

Doğal kusurlarını ön plana çıkaran kadınlar, moda dergilerinden defilelere, ünlüler dünyasında reklamlara kadar her yerde karşımıza çıkarken güzellik anlayışı da kökünden değişiyor. Artık kusursuz değil, kusurlu güzellik moda!

Konu güzellik, moda ve medya olunca, bir şeyin dozunda kalması pek mümkün olmuyor. Zira geçen yıl 42-44 beden mankenlerin podyumda ve moda dergilerinde boy göstermesinin ardından dünya kusurları kabul etmekten bahsederken iş yine çığırından çıkmış görünüyor. Şimdilerde “kusurlu güzellik” yeni trend halini alıyor. Kendinde bu küçük kusurlar olmasa da pek çok kadın moda olduğu için bu kusurları sahipleniyor.

Örneğin gri saçlarını boyamayan, kırışıklıklarını doğal haliyle sergilemekten çekinmeyen Jamie Lee Curtis, Helen Mirren, Meryl Streep gibi ünlü yıldızlara, podyumları gri saçlarıyla adımlayan ve dergilere kapak olan Kristen McMenamy’nin de eklenmesiyle gri saç bu yıl büyük bir popülerlik kazandı. Haliyle kısa zamanda doğal kusurdan yapay kusura da dönüştü. Öyle ki Pink, Lady GaGa gibi genç pop yıldızları ve trend ikonu Kate Moss bile henüz grileşmemiş saçlarını boyayarak gri yaptı. Gri saç trendi defilelerden dergilere her köşeye yayıldı.

Örneğin gri saçlarını boyamayan, kırışıklıklarını doğal haliyle sergilemekten çekinmeyen Jamie Lee Curtis, Helen Mirren, Meryl Streep gibi ünlü yıldızlara, podyumları gri saçlarıyla adımlayan ve dergilere kapak olan Kristen McMenamy’nin de 5 bin liraya kaş ektirme modası

Kadınlar arasında ayrık diş rüzgârı esmeye başladı. Trendi ateşleyenler rock yıldızı Mick Jagger’in 17 yaşındaki model kızı Georgia Jagger, Avustralyalı model Jessica Hart ve Calvin Klein’in yüzü olan model Lara Stone. Bu güzel genç modeller ayrık ön dişlerini hiç çekinmeden sergileyerek bu kusurlarına seksi bir anlam yüklüyorlar.

Son olarak Fransız şarkıcı ve oyuncu Vanessa Paradis’nin ayrık dişleriyle Chanel’in yeni rujunun yüzü olması trendi zirveye çıkardı. Öyle ki, New York Times gazetesinin haberine göre kimi kadınlar da dişlerinin arasını açtırmaya bile girişmiş.

Artık insanlar mükemmellikten ziyade daha gerçekçi şeyler arıyor. Ayrık dişler, yanaklardaki çiller, kırışıklar, kalın kaşlar… Çünkü bunların hepsi kişiye cilalı bir güzellik veya bronz bir tenden çok daha fazla kişilik kazandırıyor.

Kusursuz güzellik anlayışında değişimin tohumları son birkaç yılda Beyonce, Lily Allen, Scarlett Johansson gibi etine dolgun, bol kıvrımlı kadınların yıldızının parlamasıyla atıldı. Kozmetik markası Dove’un uzun, kısa, şişman, zayıf sıradan kadınları reklamlarında kullandığı “Gerçek Kadınlar” kampanyasıyla hız kazandı.

Ünlü kadın dergisi Glamour, 2009 Eylül ayında yayınladığı bir fotoğrafla ortalığı karıştırdı. Zira dergi incecik modellerin yer aldığı sayfalarından birini bu kez kilolu bir modele, Lizzie Miller’a ayırmıştı. Miller’in kat yapmış göbeği ve kalın bacaklarını gözler önüne seren çıplak pozu okuyuculardan müthiş bir tezahürat aldı

Kasım ayındaysa Glamour dergisi bu kez işi büyüterek altı tombul modeli sayfalarına konuk etti. 42-44 beden güzeller dergiye çıplak olarak poz verdi. “Artık ‘sıfır beden’ diye anılan, iskelet gibi modellerin devri geçiyor mu?” sorusu her köşede yankılanırken modacılar ve medya da eskiden kusur olarak görülen fazla kilolara sahip etine dolgun modelleri podyumlara ve dergilere konuk etmek için kolları sıvadı.

Reklamlar

Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş


Bu yazı

tarihinde

tarafından yazılmıştır.

Son güncelleme tarihi:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir