Tuğbam » Kadınca » Hangisi Daha Geveze Erkekler mi Kadınlar mı

Hangisi Daha Geveze Erkekler mi Kadınlar mı


Bu yazı

tarihinde

tarafından yazılmıştır.

Son güncelleme tarihi:

Hangisi Daha Geveze Erkekler mi Kadınlar mı – Gevezelik konusunda yapılan araştırma sizi şaşırtacak. İşte detaylar;

“Kadınlar çok konuşur” diyenler haksız çıktı. Yapılan araştırmaya göre erkekler çok ve gereksiz konuşuyor. Araştırmaya göre erkeklerin çok konuşmasının sebebi ise bir hayli çarpıcı.

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, yaygın inanışın aksine, erkekler kadınlardan daha fazla konuşuyor. Ama kadınlar konuştuğunda, bu konuşma dinlemeye değer oluyor, çünkü kadınlar konuşurken erkeklerden daha değişik ve düşünceli bir dil kullanıyor.

Manchester Üniversitesi’nden psikolog Geoffrey Beattie, kadın ve erkeklerin iletişimleri üzerine yapılmış 56 araştırmayı inceledi ve 24 araştırmada erkeklerin her gün kadınlardan daha fazla kelime kullandığı sonucuna varıldığını gördü. Sadece iki araştırmada kadınların seks sırasında daha konuşkan olduklarını ortaya koydu.

Profesör Beattie daha sonra kendi araştırmasını yaptı. Gönüllülere her beş kelimede bir kelimenin olmadığı metinler verildi ve çeşitli konularda konuşmaları istenerek, bu şekilde 50 sohbet incelendi. Gönüllülerden bu boşlukları doldurmaları istendi. Gönüllüler boşlukta yerine konması gereken ve kadınlar tarafından söylenmiş olan kelimeleri tahmin etmekte daha fazla zorlandı. Bunun nedeni kadınların daha dikkatli bir dil kullanması olarak açıklandı.

Sözgelimi iltifat ederken erkekler daha yumuşak bir dil kullanma eğiliminde oluyor ve kelimeler ‘güzel’ ‘iyi’ gibi daha tahmin edilebilir oluyor.

Erkeklerin kelimeleri yüzde 81 oranında tahmin edilebilirken, kadınlarda bu oran yüzde 71.
Araştırmaya göre, ayrıca kadın ve erkeğin kelime kullanımı olarak eşit olduğu tek zaman, ilişkileri hakkında konuştukları zamanlar.

Profesör Beattie’ye göre erkekler, gereğinden fazla ve sembolik olarak kelimeleri yeniden üreterek konuşuyor ve bu konuşmalar çoğu zaman yeni bilgi içermiyor.

Reklamlar

Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş


Bu yazı

tarihinde

tarafından yazılmıştır.

Son güncelleme tarihi:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir