Tuğbam » Sağlık » Hepatit C ilacı Yakında Piyasada

Hepatit C ilacı Yakında Piyasada


Bu yazı

tarihinde

tarafından yazılmıştır.

Son güncelleme tarihi:

Hepatit C ilacı Yakında Piyasada – Bu ilaç ama farklı ilaç çünkü hastaların bu ilaç sayesinde iyileşme olasılığı %70 oranında artacak. Bunu açıklayan kişide bir Türk olan Muhittin Bilgütay. İşte haberin ayrıntıları;

MSD Türkiye Genel Müdürü Muhittin Bilgütay, Hepatit C hastalarında tedavi başarısını yüzde 70’lere çıkaracak yeni bir ilacı piyasaya sürmeye hazırlandıklarını söyledi.

Hepatoloji alanında güncel gelişmelerin ve en son bilimsel yaklaşımların masaya yatırıldığı Ulusal Hepatoloji Kongresi’nin 8’incisi 5 Haziran’da sona erecek.

AnkaraSheraton Otel’de gerçekleştirilen kongrede, Türk Karaciğer Derneği (TKAD), kongreye bilimsel katkı sağlayan hekimlere ödül verdi.

Dünyanın önde gelenilaçfirmalarından MSD’nin katkılarıyla düzenlenen ödül töreninde, sözlü bildiri ve poster dallarında 8 hekim ”MSD Bilim Ödülü’ne layık görüldü.

Başarılı hekimler ödüllerini MSDTürkiyeGenel Müdürü ve TKAD Başkanı Prof. Dr. Nurdan Tözün’den aldı.

Ödüllerin, hekimlerin kongreye sağladığı bilimsel katkıyı teşvik etmek açısından büyük önem taşıdığını belirten Tözün, ”İleriye yönelik çalışmalara ilham verecek araştırmalara ödül verildi. Araştırmalar titiz bir jüri tarafından tek tek değerlendirildi ve 8 arkadaşımız ödül almaya hak kazandı” dedi.

Tözün, ”Ülkemizde karaciğer hastalıkları özellikle de viral hepatitler alanında yeni çalışmalara, literatüre mal olacak yeni araştırmalara ve sonuçlarına çok ihtiyaç var” diye konuştu.

-HEPATİT C HASTALARINA MÜJDE-

Törende konuşan MSD Türkiye Genel Müdürü Muhittin Bilgütay da MSD’nin Türkiye’de bilimin gelişmesini desteklediğini belirterek, ”MSD için hepatit çok önemli bir alan. Hepatit konusunda bir geleneğimiz var. Uzun yıllardan beri hepatit camiasıyla çalışıyoruz ve destek olmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

Hepatit C hastalarına umut olacak yeni bir tedavinin müjdesini veren Bilgütay, yeni tedavi ile Hepatit C’de yüzde 35–40 olan tedavi başarısının yüzde 70’lere çıkabileceğini belirtti.

MSD olarak hepatit tedavisinde fark yaratacak yeni jenerasyon ilaçları hekimlerin ve hastaların kullanımına sunmada öncü rol oynadıklarını ifade eden Bilgütay, ağızdan kullanılacak bu yeni tedavi seçeneğini kullanıma sunmaya hazırlandıklarını söyledi.

Bilgütay, yeni tedavinin Türkiye’de 2013 yılında kullanılmaya başlanabileceğini bildirdi.

Prof. Nurdan Tözün de yeni tedavi yöntemiyle ilgili yaptığı açıklamada, özellikle tedaviye cevap vermeyen hasta grubu için farklı bir seçeneğin ortaya çıktığını söyledi.

Reklamlar

Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş


Bu yazı

tarihinde

tarafından yazılmıştır.

Son güncelleme tarihi:

Yorumlar

“Hepatit C ilacı Yakında Piyasada” için bir yanıt

  1. nazik şen

    hepatit c ilacının 2013 yılının hangı ayında cıkacağı hakkında herhangı bır bılgı varmı???

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir