Tuğbam » Sağlık » Türkiyede Kanser Olanların Sayısı Artıyor

Türkiyede Kanser Olanların Sayısı Artıyor


Bu yazı

tarihinde

tarafından yazılmıştır.

Son güncelleme tarihi:

Türkiyede Kanser Olanların Sayısı Artıyor – İstanbul Üniversitesi Eski Rektörü ve Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Berkarda akciğer kanseri hakkında çarpıcı açıklamalar yaparak. Türkiye’de 200 bin yeni kanser vakası var dedi.

Berkarda, “Türkiye’de 200 bin yeni kanser vakası var. Akciğer kanseri genellikle öksürükle kendini ortaya çıkartır. 4 hafta ve üzeri tedavi edilip geçmeyen öksürükler kanser belirtisi olabilir. Diğer belirtiler ise nefes darlığı ve göğüs ağrısıdır. Bu kişiler mutlaka hekime başvurmalıdır” dedi.

SİGARADA 300 ÇEŞİT KANSER YAPAN MADDE VAR

Akciğer kanserinin erkeklerde en sık görülen kanser olduğunu, akciğer kanserinin en büyük nedeninin sigara olduğunu belirten Berkarda, “ Akciğer kanseri kadınlarda da son dönemlerde sık görülmeye başlamıştır. Bunun nedeni kadınlar arasındaki sigara kullanımının artmasıdır. Sigarada 300 çeşit kanser yapan madde var. Kanser ayrıca kirli hava ve mesleklere bağlı olarak da görülebiliyor. Sigara sadece akciğer kanseri değil, diğer kanserlerin ortaya çıkışını da destekliyor. Bunun için dumana maruz kalmamalıyız.” dedi.

AMELİYAT OLURSAK KANSER YAYGINLAŞIR İNANIŞI

Kanal 7 televizyonunda sunuculuğunu Nur Viral ve Beyin ve Sinir Cerrahı Op. Dr. Gökhan Özçınar’ın yaptığı Bizim Doktorlar’da İstanbul Üniversitesi Eski Rektörü ve Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Berkarda akciğer kanseri hakkında çarpıcı açıklamalar yaptı. Erken yakalanan kanser türlerinde ameliyatın önemli başarılar sağladığını, birinci ve ikinci evredeki kanserlerin mutlaka ameliyat edilmesi gerektiğini vurgulayan Berkarda, ameliyat olursak kanser yaygınlaşır söyleminin gerçeği yansıtmadığını ve ameliyattan dolayı bağışıklık sisteminin zayıfladığını ve bunun da ilaçlarla güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

KOMEDİ FİLMİ İZLEYEREK HASTALIKLARDAN KURTULUN

Stres altındaki insanlarda bağışıklık sisteminin zayıf olduğunu, bütün hastalıklarda stresin etkisinin olduğunu ifade eden Berkarda, “Bunun için bütün hastalarıma komedi filmleri izlemesini söylüyorum. Böylelikle vücuda salgılanan hormonlar bağışıklık sistemine olumlu etkiler yapar. Eti az tüketilmeliyiz. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek gerekir. Bir diğer konuda kilomuza dikkat etmeliyiz. Obezite vücutta bazı hastalıkların ortaya çıkmasını sağlar” dedi.

KEMOTERAPİ UYGULAMASINDAN KORKMAYIN

Kemoterapi ameliyattan daha az etkili olduğunu fakat hastalığın üçüncü ve dördüncü evresinde hastaların yaşam süresinin uzaması için mutlaka kemoterapi uygulaması gerektiğini bildiren Berkarda, bitkisel ürünlerin koruyucu etkilerinin olduğunu fakat bunların tedavi edici özelliğinin henüz kesin olarak bilinmediğini söyledi.

Reklamlar

Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş


Bu yazı

tarihinde

tarafından yazılmıştır.

Son güncelleme tarihi:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir