Tuğbam » Sağlık » Böğürtlen ve kanser ilişkisi

Böğürtlen ve kanser ilişkisi


Bu yazı

tarihinde

tarafından yazılmıştır.

Son güncelleme tarihi:

Geçenlerde cafeye arkadaş elinde bir tabak böğürtlen getirdi ve herkese ikram etmişti. Hatta beğenip bayağ yemiştim. Eve gelince böğürtlen hakkında biraz araştırma yapayım dedim ve çok ilginç sonuçlara ulaştım. İşte sonuçlar;

Bugün gazetesinin haberine göre Böğürtlenin kalp damar hastalıkları, gırtlak ve bağırsak kanseri, diyabet gibi birçok rahatsızlığa karşı koruyucu özelliği var. Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOPİ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Resul Gerçekcioğlu, böğürtlenin, bolca B grubu vitaminleri içerdiğinden gelişim çağındaki çocuklar ile ileri yaşlardaki insanların sağlığı açısından oldukça faydalı olduğunu belirtti.

A VE C VİTAMİNİ ZENGİNİ

Prof. Dr. Gerçekcioğlu, “Böğürtlen, A ve C vitamini gibi kanser önleyici (antikanserojen) maddeler yanında yüksek oranda antioksidant kapasitesine sahiptir. Diğer yiyeceklerle karşılaştırıldıklarında özellikle siyah ahududu ve böğürtlenler oldukça yüksek oranda oksijen radikal emilim (ORAC) değerine sahiptir” dedi.

KANSERİ ENGELLİYOR

Prof. Dr. Gerçekcioğlu, böğürtlende, kanserin başlangıcını engelleyen bir madde olan ellagic asit içeriğinin de fazla olduğunu belirtti.

Reklamlar

Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş


Bu yazı

tarihinde

tarafından yazılmıştır.

Son güncelleme tarihi:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir