Tuğbam » Sağlık » Yatmadan önce Aspirin için Kanser Olmayın

Yatmadan önce Aspirin için Kanser Olmayın


Bu yazı

tarihinde

tarafından yazılmıştır.

Son güncelleme tarihi:

Yatmadan önce Aspirin için Kanser Olmayın – Yalnız burada dikkat edin yatmadan önce çeyrek aspirini süt ile birlikte için.. işte ayrıntılar;

İngiltere’de yapılan bir araştırmada, aspirinin kalp krizi ve kanser riskini azalttığına dair tezler incelemeye alındı. Oxford Üniversitesi’nde yapılan araştırmadan çıkan ilginç sonuç ise her gün yatmadan önce sütle alınan çeyrek aspirinin, orta yaşlarda kansere yakalanma ihtimalini yüzde 20 düşürdüğü yönünde oldu.

Çok düşük dozda alınan aspirinin faydalarının yan etkilerinden fazla olduğunun altı çizilen araştırmaya göre, aspirinin bu olumlu etkisi tüm kanser türleri için geçerli. Ancak uzmanlar akciğer ve gırtlak kanserine yakalanma riskinin aspirin kullanımıyla riski yüzde 60 oranında azaldığını söylüyor. Sütteki kalsiyumun aspirinin etkisini artırdığı belirtiliyor.

Dört yıl süren çalışmayı 25 bin 570 kişi üzerinde yaptıklarını belirten Profesör Peter Rothwell, “Araştırmamızda gördük ki aspirin sadece kanser riskini azaltmıyor. 45 ile 70 yaş arasında günde bir aspirin almak, bu yaş aralığında kalp krizi veya başka herhangi bir hastalıktan ölme riskini de yüzde 10 oranında azaltıyor” dedi.

DÜNYANIN EN İLGİNÇ İLACI

İngiltere’deki Kanser Araştırmaları Merkezi, çalışmayı “umut verici” olarak nitelerken East Anglia Üniversitesi’nden profesör Alastair Watson ise ilginç araştırma sonuçları için “Bu aspirinin dünyadaki en ilginç ilaç olduğunu kanıtlıyor” diye konuştu.

Türk doktorlar: Biz de kullanıyoruz

Doç. Dr. Filiz Çay (Ankara Üniversitesi Onkoloji Uygulama Araştırma Merkezi): Kanser koruma programında zaten aspirin yer alıyor. Etkisi muhtemelen tümörün kanlanması üzerine oluyor. Ömrü uzatmaya etkisi olduğu bilinen bir gerçek.

Prof. Dr. Aykan Canberk (İstanbul Üniversitesi Farmakoloji Anabilim Dalı): Ben de hastalarıma veriyorum. Aspirinin, kanser hücresi gelişme olasılığını önlemesi yüksek görülüyor.

Uzm. Dr. Yavuz Dizdar (İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü): Bu araştırma büyük olasılıkla doğru. Kalın bağırsak kanserinde de aspirinin bu etkileri gösterildi. Kansere karşı koruyucu etki yapıyor. Ben de hastalarıma haftada iki tane normal aspirin veya midelerinde sorun yoksa her gün bebe aspirini öneriyorum.

Reklamlar

Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş


Bu yazı

tarihinde

tarafından yazılmıştır.

Son güncelleme tarihi:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir