Kardeşlik sözleri
Tuğbam » Güzel Sözler » Kardeşlik Sözleri

Kardeşlik Sözleri


Bu yazı

tarihinde

tarafından yazılmıştır.

Son güncelleme tarihi:

Kardeşlik sözleri sayfasında, amatör ve ünlü şairlerin kardeşlik ile ilgili alıntılarını ve kısa sözlerini okuyacaksınız.

Aile üyeleri içinde anne ve babadan sonra bize en yakın olanlar kardeşlerimizdir. Sırlarımızı ve sorunlarımızı hiç çekinmeden onlarla paylaşırız. Birde kan bağı olmadan bize kardeş kadar yakın olan arkadaşlarımız vardır. Hatta bazen kardeşten de öte gördüğümüz kişiler karşımıza çıkabilir. İşte bu içeriğimizde kardeşlikle ilgili sözleri, ağır kardeş sözlerini ve anlamlı kardeşlik sözlerini hazırladık. Bunları istediğiniz gibi kullanabilir ve sevdiklerinize yollayabilirsiniz.

Kardeşlik Sözleri

Siz kardeş lafını altı harfe sığdırmışsınız. Biz ise yere göğe sığdıramıyoruz.

Kardeşlik sadece kan bağı ile olmaz. Din bağıda kardeşliğe en açık örnektir.

Müminin mümine bağlılığı, taşları birbirine kenetli duvar gibidir.

İyi hareketler güzel davranışlar kardeşlik bağlarının temellerini atar.

Kardeşlik sözlerde biten bir cümle değil kalpte atan bir sevgi çemberi olmalıdır.

Ayağım taşa takılsa bilirim düşmeme izin vermeyecek bir kardeş durur yanımda.

Kardeşlik, düşmesin diye tutmak, kardeşlik, bırakmayacağını bilerek dayanmaktır.

Kardeş, anne ve babadan kalan en değerli mirastır.

Sen abiliğini yaparsan, senden küçükleri de gelir sana kardeşlik yapar.

Kardeş demek; sıkılınca bunalınca, ruhuna ilaç demek. Bir sesiyle tüm dertleri unutturan demek.

En güzel kardeşlikler birbirinin hakkında fesat düşünmeden yaşayan müminlerin arasındaki kardeşliktir.

Dostluğun kolları bir yere kadar uzanır, kardeşliğin ki kalplere kadar.

Dostla içilen kahve neşedir. Kahkahalar köpüklerin üzerinde yüzer.

Aranızdaki kardeşlik bağını koruyun; çünkü sizin silah ve mühimmatınız budur.

Belki bir iğne değildik ama bizde çok battık be kardeşim bazılarına.

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür! Bir orman gibi kardeşcesine!

Hani yalan söylemeye başlarsınız ve en iyi arkadaşınız durumu fark edip size katılır ya, paha biçilemez.

Kardeşlik son bulmayan arkadaşlıklardan doğar.

Kardeşlik öyle bir denizdir ki dibi bulunmaz; öyle bir sırdır ki her gönül kaldırmaz. Öyle özeldir ki vicdanı olmayan anlamaz.

Yükü kardeşlik olanın beli bükülür, gönlü bükülmez.

En güzel yanım, benim küçük balım, canımın ötesinde taşıdığım canım kardeşim. Gönlüden geçen, aklında biten, dilinden dökülen, kalbinden geçen her zaman en iyi şekilde bulsun seni.

Siz kardeş lafını altı harfe sığdırmışsınız biz ise yere göğe sığdıramıyoruz.

Kardeşlik ne demek bilir misiniz? Kardeşlik, kardeşinin gözlerinin derinlerine bakıp sevgiyi görmek demek. Kalbinin içindeki sıcaklığı hissetmek o kalplerin birlikte atması demek. Bunun için aynı anneden doğmaya gerek yok!

Kardeş Sözleri

İnsan kardeşinin değerini bilmeli, ölümlü dünya dedikleri bir kardeşi bir kardeşe düşürmemeli.

Siz kardeş lafını altı harfe sığdırmışsınız. Biz ise yere göğe sığdıramıyoruz.

Kuşkusuz ki kardeşler her şeyden önce gelmeli. Herkes gidince onlar kalıyor, seni kendine getirmek için çaba sarf ediyor. Kimsenin umurunda değilken onlar senin için üzülüyor, yanında oluyor her daim.

Soframızdaki yemeği paylaşmak, okul yolunda beraber koşmak, askerde aynı safta savaşmak, bu yaşamın adı kardeşliktir.

Kardeştik. Biz iki kardeştik can ver deseler ölendik sürmeli gözlerde badem kekik kokan dağlarında koşan el ele verdik mi gökyüzünde uçan kuş yeryüzünde çocuktuk.

Kardeşlik öyle bir denizdir ki dibi bulunmaz, öyle bir sırdır ki, her gönül kaldırmaz, öyle özeldir ki vicdanı olmayan anlamaz.

Dostluk yüreğindeki acıyı paylaşmaksa, ağladığında sıcacık bir kucaksa, gerektiğinde ateşe atlamaksa dünya durana ve bu can ölene dek dostunum ve kardeşinim.

Onunla dostluğumuzu soranlara şöyle diyorum “Biz birbirimize hapşırmadan; Çok Yaşa!” diyoruz.

Ne başkasına değişebilirsin, ne başından atabilirsin. Ne onsuz gün geçirebilirsin, ne onunla olduğun vakti başka bir şeye değişebilirsin. Bir kardeş vardır seni sen yapan, bir de kardeş sevgisi.

Bu dünyadaki herkes kardeştir. Önemli olan o kardeşlik bağını bulmaktır.

Nasılsın sorusuna, kötüyüm diyebildiğiniz insanları önemseyin Onlar yüreklerinizi açabileceğiniz insanlardır. Ben dostlarımı ne aklımla, ne de kalbimle severim. Olur ya kalp durur, akıl unutur. Ben dostlarımı ruhumla severim, o ne durur ne unutur.

Kardeşinle mücadele etme, onunla alay etme, ona verdiğinden sözden dönme.

Senin gerçek kardeşin, daima yanında bulunan ve sana faydalı olmak için zarara katlanan, zamanın felaket ve musibetleri ile karşılaştığın zaman ne pahasına olursa olsun yardımına koşandır.

Kardeşlik, düşmesin diye tutmak, bırakmayacağını bilerek dayanmak.

Mesela ben espri yaptıysam kankam gülmek zorunda. Şakam kötü olsa bile gülmeli. Sonuçta kankam. Ne dersem gülmeli.

Müslüman Müslümanın kardeşidir, onu terk ve ihmal etmez.

Dost dediğin deniz kenarındaki taşlara benzer, önce birer birer toplarsın, sonra yavaş yavaş atmaya baslarsın. Fakat bazılarını atmaya kıyamazsın, sen atmaya kıyamadıklarımdansın.

Hani böyle en yakın arkadaşınızla mimiklerinizle konuşursunuz. Sizden başka kimse bir şey anlamaz ya? Çok seviyorum o durumu.

Evet Kardeşim! Gülmek varken surat asmak niye, güldürmek varken ağlatmak niye, güzel sözler söylemek varken kalpleri kırmak niye? Hayat çok kısa arkadaşım ve bu dünyadaki hiç bir şey kırılan kalplere değmez.

Kuşlar gibi uçmasını, balıklar gibi yüzmesini öğrendik; ama bu arada çok basit bir sanatı unuttuk: Kardeş olarak yaşamayı. Martin Luther King

Kardeşine gülümsemen, iyiliği emredip kötülükten sakındırman, yolunu şaşıranlara yol göstermen, yol üzerinde eziyet veren diken, kemik gibi şeyleri kaldırman, senin su kabından onunkine boşaltman sadakatidir.

Baki dostluk adına nice dilekler vardır. Ölümün dahi ayrılık sayılmadığı gönüller vardır. Mesafeler araya set çekmişse ne çıkar. Sevgide birleşen yürekler vardır.

Kuşkusuz ki dostlar her şeyden önce gelmeli… Herkes gidince onlar kalıyor, seni kendine getirmek için çaba sarf ediyor. Kimsenin umurunda değilken onlar senin için üzülüyor, yanında oluyor her daim.

Hiçbiriniz kendi nefsi için istediğini (mü’min) kardeşi için de istemedikçe tam mümin olamaz.

Kardeşlik son bulmayan arkadaşlıklardan doğar. https://www.tugbam.com/guzel-sozler/kardeslik-sozleri.html

Kimi kardeşin olarak görüyorsan ya ona benze yada kardeşin gibi gördüğün insanı kendine benzet ki görenler sizden örnek alsın.

İnsanların dünyadan emelleri çoktur. Benim emelim, ancak dünyadan uygun bir dosta sâhip olmaktır. Hem öyle bir dost ki, bir ruh parçalanmış da iki cisme bölünmüş gibi.

Dost elden gidince, bedelini yerine koymak imkânsızdır. Ama mal gidince, tekrar kazanmak mümkündür.

Kardeşine gülümsemen, iyiliği emredip kötülükten sakındırman, yolunu şaşıranlara yol göstermen, yol üzerinde eziyet veren diken, kemik gibi şeyleri kaldırman, senin su kabından onunkine boşaltman sadakadır.

Kardeşlik İle İlgili Sözler

Müslüman, Müslümanın kardeşidir; ona hıyanet etmez, yalan söylemez ve onu sahipsiz bırakmaz.

Kardeşinle mücadele etme, onunla alay etme, ona verdiğin sözden dönme.

Dostlar arasına hasret uçurumu girdiğinde, yıldızlarla vuslat köprüsü kurduk yürekten yüreğe. önlümüzün hasret günlüğüne unutmayı ve unutulmayı hiç yazmadık.

İnsanlar gurup gurup kardeş olacağına, kutup kutup cepheler oluşturuyorlar. Maruf Okuyan

Duygular vardır anlatılamayan, sevgiler vardır kalplere sığmayan, dostluklar vardır hiçbir şekilde yıkılmayan, bazı insanlar vardır asla unutulmayan.

Dostluğun kolları birbirimizi dünyanın bir ucundan bir ucuna kucaklayabilecek kadar uzundur. Gel seni bir kucaklıyayım ya?

Her dostluğun gökyüzünde bir meleği varmış, yeryüzünde biten her dostluk için gökyüzünde bir melek ağlarmış. Sana ant olsun ki bizim meleğimiz asla ağlamayacak dostum…

Kardeş bazen minik bir kuş bazen var olmayan sevgili, kimi zaman saksıda bir çiçektir. Ama asıl dost seni senden çok sevendir.

Kardeş dediğin deniz kenarındaki taşlara benzer, önce birer birer toplarsın, sonra yavaş yavaş atmaya başlarsın. Fakat bazılarını atmaya kıyamazsın, sen atmaya kıyamadıklarımdansın.

Güneşe bağlandı korkuyla önce insan. Sonra ateşe, suya… Ay battı su kurudu gün bitti. Sevgi kardeşlik dostluktu sonsuz olan.

Benim yanımda kardeşlerim olduğu sürece korkmama gerek yok. Bütün zorlukları aşabilir, bütün dertleri bitirebiliriz. Kardeş, senin diğer yarındır.

Deniz derindir durulmaz kardeşlik ebedidir unutulmaz.

Kardeşliği denizlere benzetirim; ucu bucağı olmaz, derinliği bilinmez, içindeki sevgi hiç yok olmaz ve en önemlisi üzerindeki tekneyi asla batırmaz.

Düştüğünüz zamanlarda yanınızda bir kardeşiniz varsa hiç korkmayın. Gerçek dostlar siz tökezlerseniz, sizin yolunuza can olur.

Yükü kardeşlik olanın beli bükülür, gönlü bükülmez.

Kardeşlik öyle bir duygudur ki; bütün dünyaya karşı iki kişi siper olmak gibidir.

Kardeş dediğin insan senin kusurlarını sana söylemeli. Sürekli o kusurları gizleyerek, senin tekrar kusur işlemene engel olabilmeli.

Gün gelir bir gün yalnız kalırsan. Akıverirse iki damla gözyaşı gözünden ve canlanırsa çocukluk anıların birden bire beni hatırla kardeşim.

Kardeş gibi yaşamayı öğrenemediğimiz sürece, acı çekmeye mahkum hale geleceğiz. Kardeşlik, sevginin ve dostluğun göstergesidir.

Kardeş sevgisi diye bir şey var, kelimelerle anlatılmayan.

Bizi kardeş yapan, aradaki kan bağı değil, içerideki kalptir. Ve kardeş dediğin, iyi ve kötü her anında yanında hissettiğindir.

Dünya yalan kardeşim, dünya yalan! Var mı yalan dünyada bakî kalan. Mal da yalan, mülk de yalan. Var biraz da sen oyalan.

Kardeşim dediğim adam benim hem dostum hem de can yoldaşım olmuştur.

Dostun dostun, düşmanın düşmanımdır kardeşim.

Seninle beraber saltanat kayığına binmesek de nasıl olsa bindi diyecekler. Ben seninle 4 ayaklı kayığa (tabuta) girmeye de varım.

Kardeş dediğin annedir, babadır, abidir. Kısacası saygıda kusur etmeyeceğin ender insanlardan bir tanesidir.

İnsan dediğin acıyla büyür. Acısıyla beraber büyüdüğünüz insana da kardeş denir.

Kardeşlik öyle bir denizdir ki bibi bulunmaz; öyle bir sırdır ki her gönül kaldırmaz. Öyle özeldir ki vicdanı olmayan anlamaz.

Kardeş demek sıkılınca, bunalınca ruhuna ilaç demek. Bir sesiyle tüm dertlerini unutturan demek.

Kardeş yeri gelir anne baba yeri gelir arkadaş olur sana.

Kardeştik. Biz iki kardeştik can ver deseler ölendik sürmeli gözlerde badem kekik kokan dağlarında koşan el ele verdik mi gökyüzünde uçan kuş yeryüzünde çocuktuk.

Dost, bazen annen bazen baban bazen eşin bazen kardeşin olabilir. Gerçek dost hata bile yapsan seni terk etmeyendir.

Dostluklara mesken bu yürek aşıklara değil sevgilinin gözlerine değil kardeşinin sözlerine, selamına merhabasına muhtaç bu yürek merhaba ey güzel kardeşim bu gece de gönlümdesin.

Herkesin bir kardeşi olmalı şu hayatta. En yakını derdinin dermanı.

Her kardeşliğin gökyüzünde bir meleği varmış, yeryüzünde biten her kardeşlik için gökyüzünde bir melek ağlarmış, sana ant olsun ki bizim meleğimiz asla ağlamayacak kardeşim.

Kardeş yanında olmasa bile güven veren, desteğini her daim hissettiğin kişidir.

Seninle el ele verip aşamayacağım badire, üstesinden gelemeyeceğim zorluk ve yenemeyeceğim sorun yok, kardeşim benim.

Kardeşlik bu dünyada sahip olabileceğimiz en kıymetli duygu çünkü gerçek kardeşlik kin, nefret, kıskançlık nedir asla bilmez.

Sel gider taş kalır, el gider gardaş kalır.

Bu dünyadaki herkes kardeştir önemli olan o kardeşlik bağını bulmaktır.

Seninle aynı kanı taşımasak bile sen benim seçebildiğim ailemsin kardeşim.

Bütün sırlarımı, endişelerimi bazen korkularımı paylaşabildiğim tek insan, kardeşim benim, hayatımda ki yerini hiçbir şey değiştiremez.

Kardeşlik, asla kırılmaz, yıllar geçse de değişmez ve küsseniz bile kalbinizin bir tarafı hep onun için atacak.

Arada bir piyasadan uzak duracaksın ki kimin ne olduğunu kimler kardeş kimler kalleş öğreneceksin.

Belki cebimizde yoktu harçlık, belki hep parasız dolaştık ama ne olursa olsun kardeşlerimizi asla satmadık.

Dost Kardeş Sözleri

Kardeş, dost olmayabilir ama dost her zaman kardeştir. Sen de benim biricik kardeşim ve can dostumsun.

İnsanlar eğlenebildikleriyle arkadaş olurlar, anlatabildikleriyle dost, ağlayabildikleriyle kardeş.

Dostluğu Allah (cc) için olmayanın dostu, her ân ondan gelecek tehlikelere maruzdur.

Kardeşlik dilden dile dolaşan bir kelime değil, gönülden gönüle bir coşan bir sevgi olmalıdır.

Bizim esas zenginliğiniz; beraber dua edip beraber amin dediğimiz dostlarımızdır..

Bizde kardeşlik ölümü bilip yanında kalmaktır!

Dostla içilen kahve neşedir.. Kahkahalar köpüklerin üzerinde yüzer.

Kardeş ile düşman olamazsın. Düşse senin dizin acır, ağlasa senin bağrın yanar.

Kardeş, bu hayatta asla sırtınızın yere gelmesine izin vermeyen, düşerseniz size ilk elini uzatan insanın ismidir.

Kardeş, sadece sevgilere ortak olmaz. Acılara ve gözyaşlarına da ortak olur.

Kardeş kardeşe ne ederse, ya en iyisini ister, ya da kötü gideni değiştirmeyi.

Düştüğünüzde yanınızda olanlara iyi bakın ki kalkınca kimle yürüyeceğinizi iyi bilesiniz.

Yüzüne bakıp da derdini hissetmeyen dosta, kelimelerin zaten gücü yetmez.

En zor gününüzde gülüp geçmenizi öğreten insana kardeş denir.

Ruhunuzu tekbir sözle huzura kavuşturan insanlardır kardeşleriniz.

Yola çıktığınızdan canından vazgeçip yoldan vazgeçmeyen insana kardeşim deyin.

Sadık bir kardeş on bin akrabaya bedeldir.

Kardeş dediğin yaralı olan yüreğine dokunsa şifa olur, gözünde ki yaşa dokunsa gül olur, gülücük olur.

Reklamlar

Bu Yazıyı Facebook Twitter Sayfanda Paylaş


Bu yazı

tarihinde

tarafından yazılmıştır.

Son güncelleme tarihi:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir